TYP PODLAHY:

PARTNEŘI:

Údržba podlah

Dřevěná podlaha

Colin Brough | sxc.hu

Plovoucí podlaha je velice nenáročná na údržbu. Jen je důležité se řídit jedním zásadním pravidlem – neměli bychom čištění přehánět. Kvůli přílišné pečlivosti a častému voskování by podlahy mohly ztratit svůj typický lesk. Nejvhodnější je používat přípravky speciálně určené pro plovoucí podlahy. Ty přidáme do vody a podlahu vytřeme. Někdy je lepší použít ještě suchý hadr na vytření nadbytečné vlhkosti.

Přípravky

V obchodech lze sehnat hodně přípravků určených přímo k péči o plovoucí podlahy. Můžete si vybrat přípravky specializované, jako např. odstraňovače skvrn apod. Pokud ale nechcete za takové přípravky utrácet, můžete používat i klasické čistící prostředky, které podlaze také neublíží. Jen je vždy nutné dávat pozor na přílišnou vlhkost.

Leštění povrchu

Chcete-li docílit vysokého lesku podlahy, můžete použít leštěnky. Podlaha musí být však čistá. Pokud nechcete o podlahu pravidelně pečovat pomocí čistících prostředků, velmi dobře také poslouží vysavač se speciálním nástavcem.

Zvláště u dřevěných podlah můžete využívat výhod leštění povrchu. To se provádí buď za pomoci oleje, nebo laku. Každý způsob má své výhody a nevýhody. Lak vytvoří na povrchu ochrannou vrstvu, díky které se podlaha snadno udržuje i pomocí suchého hadru. Naproti tomu olejové nátěry se oproti lakovaným snadno opravují na poškozených místech.

Na lakovanou podlahu je vhodné následně používat leštěnku, která povrch rozjasní. Pokud už nedocilujete požadovaného efektu s leštěnkou, doporučuje se investovat do odstraňovače nečistot, který smyje špínu a nános z minulých aplikací leštěnky. Takto ošetřenou podlahu můžete znovu začít leštit.

Olejování povrchu

Olejované podlahy ale také potřebují občas oživit. Leštěnka není příliš vhodná, lepší je používat přibližně jednou za tři měsíce speciální olej, který obnoví ochrannou vrstvu původního olejového nátěru. Důležité je podlahu před nanesením oleje pořádně vyčistit a vytřít do sucha.

Péče o plovoucí podlahy opravdu není nijak náročná. Každý typ povrchu má ale svá specifika, na která je důležité brát ohled. Poraďte se raději s výrobcem, který vám může doporučit i konkrétní značky přípravků. Údržbu byste rozhodně neměli podcenit.

TIP: Nevíte jak zrekonstruovat podlahu? Přečtěte si o rekonstrukci podlahy.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!